Súťaže a Články.

Preteky na 144MHz, 432MHz a 1,2GHz.

CW Marconiho A1 Contest 2020 

KN19DB.

Tak toho roku posledný závod na VKV a to môj najobľúbenejší, pretože sa ide čisto len telegraf. Tu sa oddeľuje zrno od pliev, žiadny bordel na pasme. Tento závod idu len ozajstný rádioamatéri v pravom slova zmysle. Na kopec som sa vybral v sobotu doobeda. Predpoklad bol ísť na kótu KN19CA, ale pretože moja kolektívka OM3KDX išla na východoslovenskú nížinu, prečo nevyužiť našu starú dobru a osvedčenú kótu. S mojim suzuki jimny vyjsť nie je žiadny problém za každého počasia. Hore som dorazil o 12h nášho času a začal som hneď stavať moje štvorča 4X4 el. od OK5IM. Nemal som kľúče od búdky, škoda, tam sú ešte naše pôvodne antény na stožiari a aj elektrika by bola. No nevadí, antény som postavil bez problémov, PSV super. Centrála naštartovala na brnk. Všetko som mal pripravené do závodu trochu s omeškaním o 14.20 UTC. Tieto antény majú široký vyžarovací diagram, tak ich netreba točiť. Tu je smer otvorený na západ až juhozápad a tak to úplne postačuje nastaviť na 270 stupňov a pokryje to OK,OM,S5,9A,HA, vysielal som do polnoci a potom som si išiel ľahnúť. Podmienky boli v sobotu celkom dobre a tak som si spravil aj nejakých Nemcov a dokonca aj Talianov. V nedeľu som pokračoval o 6h a skončil som o 11h nášho času aj keď sa mi nechcelo, musel som ísť na test, aby som sa dostal v pondelok do práce. Všetko klapalo až na telegrafný kľuč, kde mi prestalo dávať čiarky a tak som v sobotu večer až do nedeli išiel len s pamäťou TRX, nemohol som ísť na výzvu. V nedeľu ráno o 6h som to dal nejako dokopy a na výzvu hneď nabehli nové stanice. Celkovo som spravil 120 QSO s priemerom 417 km a tak celkom solídnych 50 000 bodov. ODX bol  911 km. Podmienky v závode sa držali na dobrej úrovni, v noci bola hmla, ale ráno vyšlo krásne slniečko, tak som mal radosť z krásnej prírody. To je tak všetko, dopočutia v 1.subregional závode 2021. 

Prevádzkový aktív október 2020 z KN19CA.

Na tomto prevádzkovom aktíve som si išiel vyskúšať na kótu KN19CA neďaleko Sniny, je to 430m.n.m. a po prvý krát som vyskúšal aj štyri smery do štyroch krátkych antén. Podaril sa mi doteraz najväčší počet QSO v PA, celkovo 72 a to len s 90W holého TRX IC9700. Bol som milo prekvapený, ako tie antény chodili, nemusel som nikde nič točiť a počul som všetky smery naraz. Majáky tu hrali jedna radosť z HA, S5, SP. Jedna mala chyba tohto QTH je dosť všelijakých pazvukov. Na Marconiho konteste to tu otestujem lepšie ešte aj s 12 el. anténou, tak uvidím, čo a ako. Pre mňa je to tu zaujímavé preto, lebo sa tu dostanem z domu za 15 minút.

UHF Contest 2020 KN19AG

                                                                      3.10.2020

Pre mňa premiérový závod na 432MHz , 23cm som nerozchodil, 1,9m parabola bola nad moje sily ju v takomto vetre dostať na stožiar, ale po poriadku. Na kopec na Slovensko-Poľskom pohraničí nad obcou Palota, som sa vybral v sobotu doobeda o 9h. Pod kopcom ma zastavili pohraničiari, všetko však po vysvetlení, že idem len na kopec si zavysielať prebehlo bez problémov. Na tomto kopci som bol vo VHF conteste, tak už som vedel čo a ako robiť. O 12h som mal postavene štvorča na 70cm 4X6 elementov a pokúšal som sa po zmontovaní paraboly na 23cm veľkosti skoro 2m dostať ju na stožiar. Bohužiaľ aj keď som fyzicky dosť zdatný, v silnom vetre, ktorý tu bol, prichádzala studena fronta, sa mi to nepodarilo. Je to veľká škoda, pretože som sa na toto pásmo veľmi tešil. Poučenie pre mňa teda je, niekedy menej znamená viac a tak nabudúce bude len buď smerovka, alebo parabola o priemere 1 až 1,2m. Na kopce chodím sám, tak nemá mi kto pomôcť, ja som už taký samotár a tak to aj ostane. A teraz niečo k vysielaniu. TRCVR IC 9700 na 432MHz 70W, invertovaná elektrocentrála 2KW, veľmi ma teší jej mala spotreba, neruší a je dokonale ticha, môžem plne odporučiť. Antény sú z dielne OK5IM a delič od OK1GTH. Koax mam ecoflex 15 dĺžky 12m a LNA od HA8ET. K tomu notebook s Win10 a súťažný denník od OK1DUO, ktorý mi beží v DOS boxe. Rotator Yaesu G5500 azimut a elevácia. Zdroj klasicky 30A. Pretek som začal presne o 14h UTC. Čo som počul, to som zrobil za tie tri hodiny, čo som bol na kopci, pretože pre pracovne dôvody, som musel večer skončiť preteky. Aj tak som balil už po tme. Podmienky, keďže som prvý krát išiel toto pásmo, neviem objektívne posúdiť, len oproti 2m treba presnejšie dotáčať antény a signál niekedy buráca a niekedy sa skoro úplne stratí. Ďalšia vec bola, že niektoré stanice z OK som počul z dvoch smerov, tak to ma trochu pomiatlo, kde smerovať, bolo to asi tým, že išli mi priamym smerom a potom odrazom od Tatier, keď som to nasmeroval medzi Nízke a Vysoké Tatry. Páčilo sa mi, že dosť staníc išlo telegrafom a perfektne napr. OM4CW. Do budúcna, určite vyššie pásma pôjdem, je to pre mňa nová vec a posúva to človeka dopredu. Viac sa na tom podieľa veda podmienok šírenia, technická a operátorská zručnosť. Na ON4KST nechodím a aj tak to ostane, dôvod, prišiel by som o radosť náhodného spojenia. 

Tak 73 a dopočutia v  ARRL EME Contest CW/SSB/DIGI            10-11.10.2020 z KN19CA a potom v novembri v telegrafnom CW Marconiho Conteste 2020.

Milan OM0FC

Skúška antén na 144MHz z KN19DB.

Mimo závod cez víkend, som sa vybral otestovať antény, ktoré som použil vo VHF conteste, ale teraz som ich umiestnil do tvaru H. Vyšiel som na kopec Príslop locator KN19DB, odkiaľ sme niekedy chodili preteky s kolektívkou OM3KDX. Takýmto rozmiestnením antén som síce stratil širší vyžarovací lalok, ale mohol som použiť rotátor Yaesu G5500, ktorý je možne točiť azimut aj eleváciu. Urobil som par pekných QSO do DL,OK,OM,HA,S5. Na závody je samozrejme lepšie antény radiť pod sebou, ale na DX QSO je lepšie to H usporiadanie.

VHF Contest 2020

OM0FC KN19AG

Na tento VHF contest som sa rozhodol vyskúšať pre mňa úplne novu kótu na Slovensko - Poľskom pohraničí pri Medzilaborciach nad obcou Palota. Tato kóta ma nadmorskú výšku 722 m a je k nej dobrý prístup. Nachádza sa asi 100 m od hlavnej cesty. Hraničný prechod je vzdialený asi cca 500 m. Otvorené smery pre mňa dôležitý ma od severozápadu po juh a potom smer severovýchod. Pripravil som si do môjho nového OFF Roadu všetky veci a v sobotu ráno o 8h som vyrazil z domu na kótu vzdialenú 55 km, cesta prebehla bez problémov a o 9h už som bol na kopci. Začalo vybaľovanie a montáž, len som sa modlil aby som nič nezabudol. Postavil som najprv nové štvorča 4el yagi na 11 m stožiar, veľká vďaka Jirkovi OK5IM za rýchle dodanie. Predtým som v súťažiach používal dlhé 6 m antény so ziskom 12 dBd, nevýhoda bola úzky vyžarovací lalok, teraz toto štvorča má rovnaký zisk 12 dBd, ale vyžarovací uhol sa zdvojnásobil na 60 stupňov, čo je skoro dostačujúce na juhozápad až severozápad, pre mňa hlavné smery. Nevýhoda je zložitejšia montáž, ale ako sa ukázalo v súťaži, oplatilo sa. Suzuki jimny je malé autíčko, ale po rozložení sedačiek sa dá v ňom celkom pekne vyspať, tak som nepotreboval stan. Po zložení antén som vyskúšal PSV a bola prijateľná hodnota 1 k 1,2, tak som si vydýchol. Centrála naštartovala na prvý pokus, tak som len vyskúšal kontrolne QSO a čakal na začiatok závodu. Zariadenie som mal IC 9700 napojené na akumulátor, aby som zbytočne netrápil elektro centrálu, ktorá dava priemerne 2KW, v špičke 2,4KW. PA OM Power odberá pri 700W out, 1400W príkonu, tak plus PC, nejaké to svetlo je to akurát. Závod som odštartoval presne o 14 h a začalo to veľmi dobre chodiť. Rušenie skoro žiadne a aj stanice boli v poriadku. Do večera 20.00 h som mal spravené 95 QSO, čo bolo pre mňa pozitívne. Rozmýšľal som, že pôjdem len 6 h kategóriu, pretože som bol veľmi unavený z prace, ale nejak som vydržal do polnoci a išiel som spať. Ráno som začal o 5 h CW a spravil som si 4 Nemcov, jedného Bulhara a konečne aj môj ODX z Talianska skoro 1000 km. Potom ma už vzala únava a tak som to o 10 h zapichol, škoda. Čo dodať k závodu, veľmi pekná účasť, stanice bez rušenia a všetko fungovalo ako malo. Nakoniec som spravil 145 QSO s priemerom 332 km a 48 780 bodov. Samozrejme z tejto kóty sa dalo spraviť cez 200 QSO, chce to však oddýchnutého a skúseného HAM, napr Peter OM0WR, by tu dokázal ozaj veľa. Ja však mam toho teraz viac na krku, tak som trochu vedľa . Aj tak som ale spokojný , technika nesklamala, pribudli nove skúsenosti a pripravujem sa na svoj prvý závod na 70 a 23 cm odtiaľto, tak uvidíme ako to pôjde na vyšších pásmách, antény na 70 cm sa už vyrábajú aj deliaca hlava, na 23 cm zatiaľ nie som rozhodnutý čo budem mať. Ďakujem všetkým za pekne strávený víkend pri rádiu 73.  

MILAN OM0FC

3. Subregionál Contest 2020

Na tento závod nebudem spomínať v dobrom. Na všetko som sa poctivo pripravoval, zobral som si dovolenku, pripravil všetko na súťaž a v dobrej nálade som v sobotu vyrazil na kopec KN19CC smerom na Pčolinne. Pod kopcom som nasadil nove papuče na kolesa a hybaj hore. Všetko prebehlo bez najmenších problémov. Na vrchole som sa rozložil , postavil stožiar s anténou a čakal na začiatok sútaže. O 14h som začal a ako rýchlo som začal tak som aj rýchlo skončil. Po pol hodine súťaženia, mi začalo prehrievať PA, všimol som si, že nezapína nútene chladenie ventilátormi. Nabehne ochrana pa a vypne. Volal som Petrovi OM0WR, pracuje vo firme výrobcu PA, čo sa deje. Povedal mi skus otvoriť  PA a vytiahni konektor napájania ventilátora a zasuň ho nazad, možno to vyrieši problém, bohužiaľ nevyriešil. Tak smutne som aspoň išiel na 6hod. kategóriu so základným výkonom TRX 100W. Kedže už bola tma, tak som sa vyspal do rana v aute a ráno pobalil všetko do auta,  smutne naštartoval a odišiel domov. Doma som hneď odviezol PA Petrovi domov aby ho zobral do firmy na opravu. Ukázalo sa, že odišiel riadiaci tranzistor otáčok ventilátora. Čo na zaver. Za 6h som spravil 54 QSO 11 429 bodov. Kedže zo začiatku som išiel s 500W a 5h so 100W tak viac sa odo mňa nedalo spraviť nehladiac na to, že som bol v zlej psychickej pohode. Počasie perfektne, podmienky šírenia tiež dobre. Tak snáď nabudúce bude všetko OK. Par foto na zaver.

1.Subregionál Contest 2020

7-8. 3. 2020

LOC KN18CX, ASL 500m, TRCVR IC9700, ant 11 el. 3WL yagi, 750W OUT. 37 QSO, 8377b, ODX OL3Z 570Km. 7hod prevádzka testu. Test novej elektrocentrály VGI2400 voči rušeniu, je v poriadku, bez rušenia na pásme 144MHz, na plný výkon ide utiahnuť ešte 2100W príkonu. Spotreba bola pri 50 na 50 cca 0,6l/h, čo je veľmi prijateľne. Test nového TVCR IC9700, Odolnosť veľmi dobra voči silným signálom aj voči rušeniu od  DVB-T frekvencie 490MHz, 602MHz, 506MHz s výkonom 25KW. Sú tam ešte aj vysielače pre rádio expres na VKV, výkon vysielača však neviem. Vzdialenosť vysielača bola od mojej antény len cca 50m, Anténa bola umiestnená na stožiari magirus vo výške 9m nad zemou. napriek tomu, som mohol na 144MHz pracovať, ale musel byť vypnutý LNA na anténe. TRCVR IC9700 je velmi dobre odolne rádio a môžem ho pre závody VKV plne odporučiť. 

Marconiho A1 Contest 2018

Na tohtoročný Marconiho telegrafný závod som chcel isť s klubovkou OM3KDX na východoslovenskú nížinu za obcou Koromľa. Bohužiaľ prekážka v rodine mi to nedovolila. Aby som sa aspoň nejako zúčastnil môjho najobľúbenejšieho závodu, prišiel som na to, že je aj 6h kategória, tak som neváhal a pripravil som sa aspoň naň. Doma v QTH KN18BX  mám antény a zariadenie v pohotovosti, tak som to pred pretekom len vyskúšal, či je všetko v poriadku a o 14h som začal pretek. Rušenie v atmosfére bolo na prijateľnej úrovni a ani súťažiace stanice nejak nespletrovali zlým signálom. Moje QTH, pretože je utopené v doline, nie je moc vhodné na VKV súťaže, ale aj tak som urobil za 6h 40 QSO a 14 659 bodov s priemerom 366km. ODX bol 950 km s IQ5NN, čo je moje druhé Italské QSO z domu. Počúval som ich snáď pol hodiny , tak fantasticky išli, takže to nebol žiadny odraz od lietadla, ale krásne tropo QSO. Podmienky šírenia by som povedal, že boli  dobre a aj účasť staníc, hlavne z juhu bola vcelku uspokojivá. Ja som ukončil závod o 20h UTC , samozrejme závod pokračoval ďalej, ale ja už som sa mu nevenoval, tak uvidím v nedeľu ako to nakoniec dopadlo. Držím palce našej klubovke OM3KDX a to Petrovi OM0WR, Lacovi OM3CA a Jankovi OM3CSO, ktorý to ťahajú aj za ostatných členov Rádioklubu. Čo sa týka mojej techniky, vidno, že už stárne a potrebuje obnovu. Deň pred závodom som menil 2 vyschnuté kondenzátory na plošnom spoji v TRX IC 746, pretože mi začal poblikávať displej a tiež som musel vyliezť na strechu, spustiť stožiar a prepájkovať koncovku prívodného kábla k rotátoru Yaesu G5500, kde vynechával snímač azimutu na zobrazovacej jednotke. Potom som musel vysunúť stožiar s rotátorom a anténami sam späť na svoje miesto. Je to celková váha okolo 60kg a pri mojom veku 56, je to celkom makačka, teraz sa ukázalo, ako je dobre byť v kondícii. Svoju váhu som upravil zo 104 kg, ktoré by sa na strechu nedostali na 83 kg a VO2max mám 46, čo je vynikajúce. Polmaratón 21 km urobím pod 2 hod. Ale naspäť k súťaži. Jedna nepríjemnosť sa mi stala, že displej v jednom okamžiku prestal fungovať, len svietil a nič neukazoval. Musel som narýchlo rozobrať zariadenie a zistil som, že pri skladaní, keď som menil kondenzátory, som slabo zasunul jeden páskový spoj a preto displej prestal fungovať. Po úplnom zasunutí, to už išlo bez problémov. Už rok a pol čakám na  uvedenie do predaja IC 9700, tak snáď na vianoce si ho dám pod stromček. 

Marconi A1 2018  6hod single.

Počet QSO 40

Priemer na QSO 366 km

Najdlhšie QSO 951 km IQ5NN JN63

Počet bodov 14 659

To je tak všetko 73. Milan OM3WFC