Recenzie.
Technika a konštrukcie.

OM2002 PA na 144MHz popis a recenzia.

Tento PA som si zaobstaral asi pred dvoma rokmi priamo od výrobcu. Jedna sa o 2KW koncový stupeň pre pásmo 144MHz, ktorý podľa výrobcu dáva 1800W CW, 1600W SSB a 1600W AM, FM a digitálne režimy, pri 50% pracovnom cykluse. Je osadený 2x LDMOS Tranzistorom MRFE6VP61K25HR6 ktorého max Pout na 144MHz je 1250W. Chladenie je tvorené 2-osým axiálnym ventilátorom (chladič) + 1 axiálny ventilátor (napájanie) 

Napájaci zdroj  50V spínací režim PS, 12V DC pre logické a ochranné obvody, výstupné relé je typu CX 600NL s N konektormi. Ochranné okruhy obsahujú - VSWR je príliš vysoké - Príliš vysoký odtokový prúd - Príliš vysoký príkon - Výkon príliš vysoký - Príliš vysoká odrazivosť - Zisk príliš nízky - Príliš nízke jednosmerné napätie - Príliš vysoká vnútorná teplota.  Predný panel obsahuje 4,3 "dotykový displej s rozlíšením 480 x 272 pixelov, rozmery PA 318 mm x 144 mm x 362 mm (šírka x výška x hĺbka) a celková  váha je 11,1 kg. 

Na zadnom panely je N konektor pre ANT, N konektor pre TCVR, spínanie LNA, vstup pre LAN sieť, PTT IN a OUT,  sieťová zásuvka 230V a GND zemniaca krídlová matica. Ja som si k tomu dal ešte dorobiť rozdelenie RX cesty pre vstup LNA.

Recenzia.

Tento PA vlastním už asi dva roky, tak sa pokúsim opísať svoje skúsenosti s jeho použivanim.

Čo sa týka prevedenia, je na profesionálnej rovni, prirobil som si akurát na krabičku nosnú rúčku, pretože 11 kg sa tak lepšie prenáša, ako by som mal packať krabicu rukami. Je nestriekaná čiernou matnou farbou a vidno na tom otlačky rúk ak sú trochu mastné. Ovládanie PA je príjemne a v menu to nie je žiadny hlavolam, všetko potrebné sa dá rýchlo nájsť. Zoradenie je logické, základne menu ukazuje stupnicu výkonu, napätie zdroja 50V, odrazený výkon, pretekajúci prúd obidvoch tranzistorov, budenie PA, teplotu a spodne dotykové tlačítka STBT, prepínanie chladenia normál a contest, LNA zapnutie a vypnutie, hlásenie poruch a vstup do podmenu. V podmenu sa dá nastaviť jazyk, je tam aj slovenčina, list poruch, prevádzka auto, cw, ssb, kľudove prúdy tranzistorov, nastavenie opozdenia sekvencera v ms, vypínanie displeja časovač, podsvietenie intenzita. Je to všetko pekne zoradené pod seba. Má to aj skryté menu, ale to si chráni výrobca a ako sa k nemu dostať vie len on. Škoda len, že manuál je dodávaný v Anglickom jazyku a výrobcom je Slovenska firma, tak ta Slovenčina podla mňa mala byť samozrejmosťou.  

Prevádzka.

Budenie z TRX je max 15W na vybudenie PA 1800W, chladenie funguje spoľahlivo, mne sa ani pri plnom vybudení nepodarilo dostať cez 60 stupňov, samozrejme CW alebo SSB prevádzke. Trochu horšie to už je na DIG prevádzke, tam by som nešiel cez 1400W, dôvod je jednoduchý. Koncové Rele na výstupe je typu CX600 NL a podľa dostupných informácii od výrobcu tohto relé, garantuje jeho spoľahlivosť len do 1KW na 150 MHz a to je najslabší článok reťazca tohto PA. Ja osobne som to riešil tak, že som si ho dal nastaviť v OM POWER na max výstupný výkon 1600W, čo bohate stačí a mam istotu, že to bude fungovať spoľahlivo. Ak by výrobca dal do PA výkonnejšie relé, tak by to bolo zariadenie úplne špičkové, na druhej strane také výkonne Relé stoji cca 500 Eur a to by predražilo celkovú  cenu, nehľadiac na to, že by bolo aj o poznanie ťažšie. Aj ostatný výrobcovia radšej do výkonnejších PA na 144MHz nemontujú koncové relé a nechávajú oddelene RX a TX. Ostatné veci tranzistory 2x 1250W, zdroj 60A 50V chladenie 2x axial sú dostatočne výkonne. Ochrany fungujú bezchybne a spoľahlivo s rýchlou časovou odozvou. Ak sa priblíži budenie k hranici, začne to pípať, ak sa to nestiahne, zapne sa zariadenie do polohy STBY a PA sa musí najprv v menu odblokovať a až potom prepnúť do polohy zapnuté. Ak náhodou zabudnete zapojiť na výstup anténu, nič sa nestane, PA sa zablokuje. V mojom zariadení IC 746 som mal problém, že aj keď som mal stiahnutý výkon na 10W, tak pri zakľučovaní nabehol na pár ms plný výkon 100W a na PA zareagovala ochrana a nahlásilo v menu chybu, prebudený PA. Normálne by som to ani nezistil, až PA mi to odhalil. Vyriešil som to tak, že som natvrdo stiahol TRX koncový stupeň na 10W. Ono aj v takýchto zariadeniach sa nájdu chyby, napr. podsvietenie displeja, kde sa hreje tranzistor, lebo tam nedali k nemu žiadny chladič a teplo je odvádzané len plošným spojom a pri tom tranzistore sú umiestnene kondenzátory, ktoré od tepla vysychajú a strácajú kapacitu a tak vzniká samo deštrukcia, až tečie tranzistorom veľký kľudovy prúd a pokiaľ sa zavčasu nespraví opatrenie pridaním chladiča na tranzistor, displej dosvieti. Ďalšia záludnosť je v tom, že keď som chcel šetriť trubicu displeja, stiahol som podsvietenie na 50 percent, ale tým pádom tiekol tranzistorom väčší prúd a jeho zničenie som urýchlil. A je to obrovsky výrobca, tak čo by sme chceli od malej firmy. Čakám už cez rok na IC 9700, tak snáď sa do Vianoc dočkám. Ale späť k jadru veci, testoval som aj SW k tomuto PA, funguje dobre, aj ovládanie priamo z PC aj cez internet, ktorý som často využíval. Všetko som zapínal cez GSM zásuvku a ovládal po internete. Sieťová karta sa do PA dodáva za príplatok, ale oplatí sa. IP adresa pre pripojenie je na stránke výrobcu, kde je tiež SW voľne dostupné. Upgrade v PA mne osobne robia v OM POWER firme, ale myslím si, že sa dá nájsť aj na ich www stránke.Záver.

Ja som s týmto PA až na malé detaily, ktoré som si sam upravil spokojný. Kto chce mať spoľahlivý a na výkon predimenzovaný PA tak ho plne odporúčam. Garantujem , že skôr budete mať problém s takým výkonom s pripojeným koaxiálnom a anténou ako s týmto PA. Pri výkone nad 1 KW už záleží na každej maličkosti.

Klady.

Kompaktne a profesionálne prevedenie za dva roky bez vážnejšej poruchy

Veľmi dobra spolupráca s výrobcom pri nejakom probléme.

Domáci výrobca

Prijateľná cena

Mínusy

Menej výkonne výstupné relé

Manuál len  v Anglickom jazyku.